Fotel przy kominku

Temat: Owoce i warzywa, które leczą.
Leczniczy wpływ cytryny
Ojczyzną teko małego drzewa są kraje Azji południowej. Jednak obecnie przy wielkim popycie na owoce południowe uprawiana jest na plantacjach w wielu krajach o ciepłym klimacie. Medycyna ludowa zalecała ją w profilaktyce dżumy, gorączki, malarii i jako odtrutkę na ukąszenia węży. Cytrynowy sok zalecano do obniżania ciśnienia tętniczego, usuwania toksyn z wątroby, łagodzenia bólu w zapaleniach żył. Avicenna pisał o cytrynach jako najlepszym lekarstwie na choroby serca, zalecał dodawanie ich do pokarmu kobiet ciężarnych i w żółtaczce.

Ze względu na zawartość witamin w soku świeżych owoców, można używać go do leczenia awitaminozy, a pomocniczo stosować w leczeniu stwardnienia tętnic. Wodą z dodatkiem soku cytrynowego można płukać gardło w przypadku jego infekcji, a zewnętrznie można używać do leczenia wyprysków i rozjaśniania piegów a także (tylko pomocniczo) do leczenia grzybic. Cytryna pozwala pozbyć się nadmiaru kwasów żołądkowych, likwiduje czkawkę, zgagę, zaparcia, hemoroidy, nudności i tym podobne dolegliwości. Ponadto oczyszcza organizm, gdyż działa moczopędnie i 'dezynfekuje' układ moczowy.

Warto pomyśleć o oczyszczeniu organizmu po okresie poświątecznym. Dobrym sposobem na to jest picie soku z cytryny. Kurację należy stosować następująco:
dzień 1: wyciśnięty sok z jednej cytryny
dzień 2: sok z 2 cytryn
dzień 3: sok z 3 cytryn
dzień 4: sok z 4 cytryn
dzień 5: sok z 5 cytryn
dzień 6: sok z 4 cytryn
dzień 7: sok z 3 cytryn
dzień 8: sok z 2 cytryn
dzień 9: sok z 1 cytryny. dnia Nie 21:46, 07 Mar 2010, w całości zmieniany 1 raz
Źródło: przyszloscwprzeszlosci.fora.pl/a/a,321.htmlTemat: Mniszek pospolity
Substancje lecznicze

Korzenie mniszka zawierają trójterpeny, substancje gorzkie, fitosterole, wielocukry, pektyny, substancje żywicowe, aminy, kwasy organiczne i witaminy A, B1, C, D.

Kwiaty są bogate w karotenoidy, flawonoidy, zawierają także ślady olejku eterycznego, trójterpeny i cukry.

Działanie: żółciopędne, moczopędne, żołądkowe.

Związki czynne, które znajdują się w korzeniach mniszka, pobudzają wątrobę do wytwarzania żółci i ułatwiają przepływ żółci do dwunastnicy, likwidują bowiem skurcze mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym i drogach żółciowych. Związki te znoszą bóle w drogach moczowych, mają działanie moczopędne, co sprzyja wydalaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Mniszek jest więc korzystny w leczeniu i zapobieganiu powstawania złogów, zwłaszcza szczawianowych i fosforanowych, w drogach moczowych.

Goryczki z korzeni mniszka zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, co ułatwia trawienie pokarmów. Uważa się, że mniszek obniża poziom cukru we krwi i jest cennym lekiem w przypadkach łagodnej cukrzycy w początkowych stadiach.

Kwiaty mniszka działają podobnie jak korzenie, ale wykazują jeszcze silniejsze działanie moczopędne i przeciwzapalne.

Liście mniszka są używane na sałatki, szczególnie popularne we Francji i w tzw. "kuracjach wiosennych".

Palone korzenie mniszka były w przeszłości używane do produkowania namiastki kawy.

Medycyna ludowa poleca napary z ziela mniszka jako lek na wysypki oraz na hemoroidy, zaś napary z kwiatów jako wykrztuśny.
Źródło: preparatalveo.pl/alveo-forum/viewtopic.php?t=186


Temat: Co o gotowaniu i jedzeniu wiedzieć warto

Jagody


Jagoda lub czarna jagoda (nazwana od ciemnej barwy owoców) rośnie w wielu miejscach na kuli ziemskiej. Czarna jagoda preferuje kwaśne gleby terenów podmokłych, oraz lubi rosnąć na terenach lasów iglastych w bardziej zasadowej glebie. Ten nisko rosnący, liściasty krzew rzadko osiąga wysokość powyżej 0.5 m. Gałązki jagody czarnej są zielone i kanciaste. Liście mają owalny kształt i są jasno zielone. Kwiaty jagody czarnej są w kształcie dzwonka w kolorze zielonkawo-różowym. Owoc używany w celach medycznych i kulinarnych jest koloru czarno-niebieskiego.

Dojrzałe jagody posiadają właściwości średnio przeczyszczające dzięki zawartości cukrów owocowych. Suszone jagody mają właściwości przeciwbakteryjne. Odwar z suszonych owoców jagody czarnej jest pożyteczny w leczeniu rozwolnienia u dzieci. Wysoka zawartość anthocyanin w jagodach czarnych powoduje, że są one potencjalnymi wartościowymi lekami w leczeniu żylaków, hemoroidów, słabych naczyń krwionośnych. Odwar sporządzony z owoców jest używany jako płukanka jamy ustnej. Liście jagody czarnej mogą być pomocne w stanach przedcukrzycowych, ale nie mogą być alternatywą do konwencjonalnego leczenia. Liście czarnej jagody mogą być używane w przypadku infekcji przewodu moczowego.

Owoce

Można je jeść na surowo, jak również dodawać do ciast, deserów, nadziewać nimi pierogi czy też bułki drożdżowe. Ponadto świetnie nadają się na zupy, kompoty i soki.

    lSmak owoców jest lekko kwaskowaty.ll Mają ciemnofioletowy lub ciemnoniebieski kolor.llCharakteryzują się delikatnym, leśnym, lekko słodkim zapachem.ll Są kuliste, czasami lekko spłaszczone.llOwoce jagody są niewielkie, zwykle nie przekraczają 8mm średnicy.llNależy je przechowywać w chłodnym miejscu, również w zamrażarce.llŚwieże jagody mają suchą, gładką skórkę.llZawierają takie pierwiastki jak: cynk, selen, miedź, mangan oraz witaminy C, A, B i PP.llW medycynie ludowej jagodami leczono choroby zakaźne.l
Żródło: zielnik herbs.2000.com, niam.pl

Polecamy ciasto jagodowe i babeczki z jagodami
Źródło: cincin.cc/index.php?showtopic=29074


Temat: Leki z bożej apteki
O mocy dobroczynnej ziół nie muszę chyba nikogo przekonywać. Wiele z nich wspomaga leczenie wielu chorób, niektóre są bardzo dobrym środkiem zastępującym sztuczne specyfiki w leczeniu drobnych schorzeń i przypadłości.
Jednak nie tylko z leczeniem winny się leki kojarzyć. Mogą one bowiem, być smakowitym dodatkiem do dań, a przy okazji wpływać pozytywnie na nasze zdrówko.
Na początek informacji kilka o specyfice działania ziół znajdujących najszersze zastosowanie w sztuce kulinarnej

Liście lauru szlachetnego ( liście laurowe)
przez wiele stuleci przypisywano im szereg symbolicznych znaczeń, były stosowane jako lek przeciwko różnym chorobom. Zatem bardzo popularne były leki żołądkowe sporządzane z liści laurowych. Chętnie sięgano także po esencje i nalewki służące do nacierania w bólach reumatycznych i mięśniowych.
Suszone liście wawrzynu, w Polsce zwane popularnie liśćmi bobkowymi lub laurowymi, mają aromatyczny zapach i smak korzenny, lekko gorzki.

Majeranek
miał szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Przepisywano go w lżejszych schorzeniach nerwowych, przy wszelkiego rodzaju skurczach, migrenie, bólach menstruacyjnych, bólach głowy, w chorobach płucnych, przy kaszlu. Stosowany był jako środek moczopędny, żółciopędny, napotny oraz jako lek na reumatyzm. Obecnie w lecznictwie używany jest na zaburzenia trawienia, stany skurczowe żołądka i jelit, nadmierną fermentację jelitową. Zewnętrznie w postaci maści na trudno gojące się rany oraz do kąpieli aromatycznych.

Czarny bez
Owoc czarnego bzu zawiera witaminy: B1, B2, PP, H, M i C. Działa napotnie i nieco rozwalniająco, moczopędnie i przeciwskurczowo. Surowy sok /nastawiony, a nie wysmażony/ można dodawać do każdego sosu mięsnego, tuż przed podaniem na stół.

Cząber
Ma działanie trawienne, pobudza czynności żołądka, działa ściągająco i moczopędnie. Znali go już i cenili starożytni Rzymienie. Sproszkowanego ziela używa się do serów topionych, wędzonych, do sosów mięsnych, a także do korniszonów i ogórków. Dodaje się go również do potraw z grzybów, zupy pomidorowej. Do potraw gotowanych dodaje się go na końcu, żeby nie wydzielił goryczki.

Czosnek
Zawiera m.in. witaminę B1, B2, K, PP i C. Obniża ciśnienie krwi, jest jednym z najsilniejszych środków bakteriobójczych ma działanie wykrztuśne i przeciwrobaczane. Korzystnie też wpływa na przewód pokarmowy. Spożywanie czosnku zwiększa wydzielanie soków trawiennych, pobudza wytwarzanie żółci i ułatwia jej przepływ, hanuje nadmierną fermentację. Najskuteczniej działają świeżo utarte lub pokrojone ząbki czosnku albo świeżo wyciśnięty sok.

Koperek
Zawiera sole mineralne i witaminy: B1, B2, PP, C oraz witaminę A. Koperek pobudza zmysł powonienia i smaku oraz ułatwia trawienie.


Lebiodka ( oregano)
Dawni medycy stosowali mieszankę ziołową z dodatkiem oregano jako lek uśmierzający bóle głowy, wiatropędny oraz przede wszystkim jako antidotum przy różnego rodzaju zatruciach. Liście i kwiaty lebiodki w połączeniu z winem podawane były również osobom pogryzionym przez dzikie zwierzęta. Lek ten ponadto miał wzmacniać nerwy, łagodzić choroby płucne i usuwać hemoroidy. W medycynie ludowej odwar z ziela lebiodki stosowany był także jako znakomity lek na ból zębów


Tymianek
Wyciągi z tymianku wchodzą w skład środków wykrztuśnych. Olejek tymiankowy ma działanie bakterio- i grzybobójcze

Estragon
W historii lekarskie opinie o tym gatunku były bardzo pozytywne. Twierdzono mianowicie, iż estragon powoduje czyszczenie krwi, leczenie szkorbutu, zalecano go też na poprawienie apetytu i perystaltyki jelit. Stwierdzono również jego działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwszkorbutowe i przeciwskurczowe. Jako przyprawę leczniczą zaleca się też stosować zioło szczególnie w dietach z ograniczeniem soli (choroby nerek).

Rozmaryn
łagodzi bóle reumatyczne, poprawia krążenie krwi.

Bazylia
Bazylia ceniona jest także w ziołolecznictwie ze względu na swoje walory zdrowotne: pobudza apetyt przez zwiększanie wydzielania soków trawiennych, ułatwia przyswajanie pokarmów, działa pobudzająco.


Kminek
Medycy twierdzili o kminku, że działa rozgrzewająco, wzmacnia głowę, żołądek, wątrobę, śledzionę i jelita, pomaga w zadyszkach, uśmierza swędzenia, działa moczopędnie, likwiduje zawroty głowy. Preparowany z winem lub podany w pożywieniu służy na wszelkie niedomagania nerek, usuwa z nich piasek i kamienie.


A o potrawach z ich udziałem nieco później...
Źródło: genesis.net.pl/index.php?showtopic=39896


Temat: Obrzydliwe terapie - artykuly
Artykuły

Obrzydliwe terapie

Wyobraź sobie, że trafiasz do szpitala, w którym leczą cię za pomocą... robali. Okładają cię pijawkami i larwami, a w ramach porannej dawki leków każą ci wypić...własny mocz. Niemożliwe? Bardzo możliwe! Pradawne terapie wracają do łask. Naukowcy coraz bardziej się nimi interesują, gdyż okazują się być naprawdę skuteczne! Już dziś te "średniowieczne" metody stosują gabinety medycyny niekonwencjonalnej. "Zwykli" lekarze do terapii sprzed wieków podchodzą na ogół bardzo ostrożnie, ale także oni powoli się do nich przekonują. Coraz częściej docierają do nas wieści o wyleczeniach za pomocą tych kontrowersyjnych środków. Także w Polsce.

PIJAWKI

W siedemnastowiecznej Francji pijawki były lekiem na wszystkie dolegliwości. Okładano nimi zarówno dorosłych, jak i dzieci, także te najmłodsze. W Indiach leczono nimi żylaki nóg. Być może już wkrótce będziemy mogli kupić je w aptece, a już dziś rozprowadzane są przez prywatne firmy (15 zł/szt). Okazuje się, że pijawki to prawdziwa mini-apteczki. Ich ślina zawiera hirudynę, która ma działanie przeciwzakrzepowe. Przyłożona do ciała pijawka wsysa się w skórę i pije krew, aż sama odpadnie. Potrafi wyssać pięć razy tyle krwi, ile sama waży. Gdy odpadnie, z rany wypływa dziesięć razy więcej krwi. Hirudynę wykorzystuje się w klinikach na całym świecie. Okazała się skuteczniejsza w zapobieganiu zawałom serca niż heparyna i aspiryna.
Inne substancje produkowane przez organizm pijawki hamują rozmnażanie się bakterii, rozszerzają naczynia krwionośne i miejscowo znieczulają skórę (dlatego ukąszenie pijawki jest bezbolesne).
Pijawkami leczy się obecnie takie dolegliwości, jak zakrzepowe zapalenie żył, nadciśnienie, odmrożenia, zapalenie płuc, reumatyzm, hemoroidy, korzonki i inne. Pijawki okazują się też pomocne w chirurgii plastycznej - wykorzystuje się je po operacjach przyszywania odciętych części ciała (często dochodzi wówczas do uszkodzenia żył i zbierania się krwi pod skórą).

LARWY

Włosogłówka świńska to nicień pasożytujący w jelitach. Być może także on, a właściwie jego jaja, trafią na apteczne półki. Naukowcy odkryli, że ze spożytych przez człowieka jaj włosogłówki wylęgają się larwy, które w organizmie chorego (a konkretnie w jego jelitach) mogą przetrwać kilka tygodni nie namnażając się. Odkryli również, że bytujące w organizmie człowieka pasożyty chronią swojego nosiciela przed chorobami jelita grubego (wrzodziejące zapalenie okrężnicy oraz choroba Leśniowskiego-Crohna). Podany pacjentom płyn zawierający jaja włosogłówki jest bezbarwny, nie ma żadnego zapachu, ani nawet smaku. Jaja są tak maleńkie, że nie da się ich dostrzec gołym okiem. Jedyne, co może odrzucać od tego leczniczego napoju, to zwykłe, ludzkie obrzydzenie. Czasem lepiej nie wiedzieć, co wlewają w nas lekarze...

MUCHY PADLINÓWKI

Całkiem niedawno w polskich mediach było głośno o nowej metodzie, jaką zastosował na swoim 10-ltnim pacjencie doc. Marek Orpiszewski z Centralnego Szpitala Klinicznego w Toruniu. Dziecko miało amputowaną nogę. Do zagojenia pooperacyjnej rany lekarza zastosował okład-z larw muchy padlinówki. Metoda ta stosowana jest już wielu miejscach na świecie, w Polsce jest jeszcze nowością. Larwy much padlinówek przykłada się do zainfekowanej, nie gojącej się rany. Larwy żywią się martwą tkanką, nie naruszając żywej. "Sprytne" robaki potrafią oczyścić ranę w ciągu zaledwie kilku dni, podczas gdy tradycyjny opatrunek przykłada się choremu przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Larwy świetnie radzą sobie nawet z bakteriami odpornymi na antybiotyki.
W Wielkiej Brytanii słoiki z larwami much padlinówek dostępne są w aptekach. Tylko na receptę.

MOCZ

Urynoterapia to bardzo popularna metoda leczenia stosowana od tysięcy lat przez medycynę ludową. Mocz stosuje się na kilka sposobów - doustnie, doodbytniczo (lewatywy), wsmarowując w chore miejsca lub robiąc okłady. Pomaga podobno na bardzo wiele schorzeń, począwszy od przeziębień i chorób płuc po choroby nerek, skóry, choroby kobiece, łuszczycę, zajady, opryszczkę, bóle stawów, osłabione włosy, nowotwory, nie gojące się rany, martwice czy choroby żołądka i wątroby. W terapii najlepszy jest mocz poranny, gdyż jest on najbardziej zagęszczony, stąd tez wszystkie zawarte w nim substancje lecznicze występują w nim w największym natężeniu. Przyjęło się, że w urynoterapii każdy leczy się własnym, a nie cudzym moczem. Mocz powinien pochodzić od zdrowych nerek.
Leczenie moczem stosuje prawdopodobnie znacznie więcej osób, niż się do tego przyznaje. Picie lub wcieranie w siebie moczu jest czymś wstydliwym, choć podobno skutecznym. Poza tym - trudno sobie wyobrazić tańszy lek, niż własny mocz.
Uwaga - w przypadku ciężkich schorzeń, urynoterapię powinno się stosować wyłącznie jako terapię uzupełniającą!
Źródło: forum.naturolog.pl/viewtopic.php?t=801