Fotel przy kominku

Temat: Książki, teksty... Autorzy
Ciekawe czy umiejętność czytania książek w dobie internetu całkiem nie zankła...

Wasi ulubieni autorzy, ulubione książki i teksty, może jakieś cytaty.

P.S przepraszam, jeśli już ten temat był.

___________________

Ja chyba czytać jeszcze potrafię, więc...

AUTORZY:
- Terry Pratchett jeden z moich ulubionych autorów.
- Clive Cussler i wszystkie książki z Dirkiem.
- Stephen King, większość książek.
- Andre Norton i 'Świat Czarownic' cały cykl.
- William Sheekspire- większość.

KSIĄŻKI:
- 'Buszujący w Zbożu' - JD Salinger.
- 'Dzieci z dworca Zoo' - Christine F. - to z lat dziecieńcych.
- 'Lubiewo' - Michał Witkowski.
- 'Inny Swiat' - Gustaw Herling Grudziński.
- 'Mistrz i Małgorzata'- Michał Bułhakow.
- 'Pan Tadeusz' - Adam Mickiewicz
- 'Zdążyć przed Panem Bogiem'- Hanna Kral
- ' 20 tys. mil podwodnej żeglugi' - Jules Verne
- Książki autorów, których wymieniłem wcześniej...
- Lubię też, książki z serii: dziwne - np.
- 'Biblia Szatana' - Anton Szandor LaVey
- Książki o magii, astronomii, buddyźmie i dziwnych kulturach.
- I Biografie albo Autobiografie osób, które w jakiś sposób pobudziły moją wyobraźnie.

TEKSTY, CYTATY, POEZJA:
- Leopold Staff i Czesław Miłosz, dla mnie pierwsze miesjce.
- Cytaty wygrzebane z dziwnych miejsc i dalekiej przeszłosći.
- Cytaty Kuby Wojewódzkiego i Kazimiery Szczuki.
- Cytaty Profesor Gremplewskiej.

uff, zmęczyłem się...
Źródło: bham.pl/forum/viewtopic.php?t=1269Temat: Wasze Opisy gg - część XIV ;)
Dot.: Wasze Opisy gg - część XIV ;)
  ŻEGLUGA

Szum większy, gęściej morskie snują się straszydła,
Majtek wbiegł na drabinę: gotujcie się, dzieci!
Wbiegł, rozciągnąl się, zawisł w niewidzialnej sieci,
Jak pająk czatujący na skinienie sidła.

Wiatr! - wiatr! - dąsa się okręt, zrywa się z wędzidła,
Przewala się, nurkuje w pienistej zamieci,
Wznosi kark, zdeptał fale i skróś niebios leci,
Obłoki czołem sieka, wiatr chwyta pod skrzydła.

I mój duch masztu lotem buja śród odmętu,
Wzdyma się wyobraźnia jak warkocz tych żagli,
Mimowolny krzyk łączę z wesołym orszakiem;

Wyciągam ręce, padam na piersi okrętu,
Zdaje się, że pierś moja do pędu go nagli:
Lekko mi! rzeźwo! lubo! wiem, co to być ptakiem.


Adam Mickiewicz.
urzekło mnie to na próbnym z humana :D

Źródło: wizaz.pl/forum/showthread.php?t=380551


Temat: [RS] Karol Olgierd Borchardt - Pack - 4 ebook
Karol Olgierd Borchardt (ur. 25 marca 1905 w Moskwie, zm. 20 maja 1986 w Gdyni) - polski pisarz i marynarz, kapitan żeglugi wielkiej.

Urodził się w rodzinie, w której ojciec był lekarzem, a matka była urzędniczką. W dzieciństwie Karol z matką wyjechali do Paryża, po powrocie z Paryża zamieszkali w Wilnie, gdzie Borchardt uczęszczał do szkoły podstawowej, a potem do Gimnazjum Humanistycznego im. Adama Mickiewicza. W 1924 roku zdał maturę i wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Rok później rozpoczął naukę w Szkole Morskiej w Tczewie, którą ukończył w roku 1928. Ukoronowaniem jego kariery w żegludze było uzyskanie dyplomu kapitana żeglugi wielkiej w roku 1936.
Od 1938 roku rozpoczął pracę w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.Wybuch drugiej wojny światowej zastał go na morzu w czasie rejsu ćwiczebnego. Na
polecenie władz udał się do Sztokholmu, a potem do Szkocji. Następnie pływał na transportowcach, przeżył zatopienie MS Piłsudski i MS Chrobry, podczas którego został ciężko ranny.W Latach 1942-1945 pracował w różnych instytucjach w Anglii. Po wojnie był organizatorem, a potem dyrektorem polskiego gimnazjum i liceum morskiego w Landwood w Anglii. Po odejściu ze szkoły, pływał w angielskiej linii żeglugowej.
W 1949 roku wrócił do kraju na pokładzie statku MS Batory, pełniąc funkcję I
oficera.W Polsce rozpoczął pracę dydaktyczną w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego, następnie uczył w Technikum Rybołówstwa Morskiego w Gdyni (1951-1954) i w gdyńskiej Szkole Rybołówstwa Morskiego (1954-1968). 1 września 1968 po połączeniu Szkoły Rybołówstwa Morskiego z Państwową Szkołą Morską powstała Wyższa Szkoła Morska w Gdyni. W WSM prowadził wykłady aż do przejścia na emeryturę w listopadzie 1970.
Od 1958 roku Karol Olgierd Borchardt publikował artykuły w czasopismach "Morze", "Tygodniku Morskim", "Literach". W 1960 roku wydał książkę "Znaczy Kapitan", która cieszyła się dużą popularnością, a jej autor otrzymał za nią wiele nagród i wyróżnień. Ta pozycja była wielokrotnie wznawiana i przekładana na języki obce.Inne zainteresowania Karola Olgierda Borchardta to plastyka, malarstwo akwarelowe i rzeźba. Brał udział w programach telewizyjnych "Gawędy wilków morskich" i "Latający Holender".

Zmarł w 1986 roku i został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.Paczka zawiera :


Borchardt Karol Olgierd - Krążownik Spod Somosierry
Borchardt Karol Olgierd - Pod Czerwoną Różą
Borchardt Karol Olgierd - Szaman Morski
Borchardt Karol Olgierd - Znaczy Kapitan
Źródło: precyl.pl/showthread.php?t=67967


Temat: Dni turystyki w Poznaniu
Hej rozpoczęły się w Poznaniu na UAM "Dni Turystyki" http://www.dni-turystyki.xwp.pl/
o 2000 Natasza Caban, ciekawe czy opowie podobnie jak w W-wie
23.02

WTOREK - Dzień żeglarski16:00 - 17:00 Sławomir Kulczak – warsztaty żeglarskie


Gość o sobie: "Żeglarstwem zajmuję się od ponad 15 lat, kiedy to pierwsze kroki stawiałem na małych regatowych żaglówkach typu Optymist i Kadet. Jak trochę podrosłem to powoli zacząłem zastępować starszych kolegów przy prowadzeniu szkoleń żeglarskich i tak zaczęła się moja kariera instruktora. Na morze pierwszy raz popłynąłem w wieku 17 lat. Kiedy skończyłem 18 lat uzyskałem patent sternika jachtowego i wtedy się zaczęło żeglowanie na poważnie... Przeżyłem wiele ciekawych rejsów, m.in. wyprawy: do Petersburga, za koło podbiegunowe, dwukrotnie przepłynąłem Atlantyk z Wysp Kanaryjskich na Karaiby (w tym raz jako organizator i kapitan). Żeglowałem na wszystkich (poza Darem Młodzieży) dużych polskich żaglowcach. Plany na przyszłość to opłynięcie przylądka Horn oraz kilkuletni rejs dookoła świata."
Podczas warsztatów "Śladami Piratów z Karaibów, czyli rejs z Wysp Kanaryjskich na Wyspy Zawietrzne" Sławek przybliży Wam wspaniałe zakątki naszego globu, opowie ciekawostki z życia na jachcie oraz przedstawi podstawowe zasady żeglugi, by bezpiecznie dotrzeć do celu wyprawy.


17:00 - 18:00 zespół Sailor – koncert szantowy


To zespół wokalno-instrumentalny grający szanty i folk. Istnieje od 1996r, wielokrotnie nagradzany na festiwalach i imprezach żeglarskich. Ich profesjonalne podejście do pracy w studiu i na scenie a jednocześnie doskonały kontakt z publicznością sprawił, że SAILOR zyskał szerokie grono sympatyków. Znani i lubiani wśród starszego, jak i naszego (studenckiego) pokolenia. Ich najnowsza płyta "CAŁA NAPRZÓD" łączy humor z nutką zadumy, dynamizm z kojącymi dźwiękami, a co najlepsze, z każdym kolejnym odsłuchaniem podoba się bardziej…

Dla Nich Muzyka jest jak morze - widzisz brzeg, na którym stoisz, lecz drugiego dojrzeć nie podobna...

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.sailor-szanty.com.pl


18:00 - 19:30 Kpt. Magda Makowska – „Rekin zabawił na Bałtyku” – regaty „TSR Baltic 2009


Prezentacja z udziału w regatach The Tall Ships Races na trasie Gdynia - Sankt Petersburg -Turku - Kłajpeda pokaże, że takie wyprawy to nie tylko praca z żaglami, a przede wszystkim dobra zabawa. Przekona, że najtrudniejszymi warunkami dla żeglarzy nie jest sztorm, a brak wiatru...
Załoga YKP Warszawa na s/y Sharki wyróżniona została: Friendship Trophy, prestiżową nagrodą przyznawaną jachtowi, którego załoga w opinii kapitanów, w największym stopniu przyczyniła się do budowania przyjaźni i zrozumienia między narodami, oraz Communication Prize przyznawaną za szczególny wkład w komunikację na morzu. Wyprawę doceniła również Kapituła konkursu Rejs Roku 2009 przyznając jej honorowe wyróżnienie.


19:30 - 19:45 „Amerigo Sailing 2010 - studencka wyprawa przez Atlantyk"


Grupa studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która od dwóch lat przygotowuje się do projektu Amerigo Sailing 2010 "Poza Horyzont" opowie nam o kulisach swojego szalonego przedsięwzięcia. Zamierzają oni w 45 dni przepłynąć Ocean Atlantycki i pokonać 5 tysięcy mil żaglowcem Fryderyk Chopin. Rejs rozpocznie się w Lizbonie, a płynąc wodami Atlantyku żaglowiec zawinie do portów na Maderze, Wyspach Kanaryjskich, Wyspach Zielonego Przylądka i Brazylii, by po 45 dniach dobić do Martyniki na Wyspach Karaibskich. To będzie nie tyle „akademia pod żaglami”, co „szkoła życia” dla jej uczestników. Będą musieli pokonać swoje słabości i lęki, a także przetrwać 45 dni na pokładzie, działać drużynowo, by osiągnąć wspólnie obrany cel – Martynikę. Studenci opowiedzą o przygotowaniach, o szukaniu sponsorów, oraz o planowanych podróżach po samym rejsie, gdy juz dopłyną do celu.


20:00 - 21:30 Natasza Caban – "Samotnie dookoła świata"


Natasza Caban - "popłynęłam dookoła świata po uśmiech dziecka".
Żeglarka z Ustki, obieżyświat, marzycielka, kobieta z pasją. W grudniu 2009 roku w Honolulu zakończyła etapowy, samotny rejs dookoła Ziemi.
Trasa jej ostatniej wyprawy prowadziła z Hawajów na zachód przez Vanuatu, Papuę Nową Gwineę, Darwin, Wyspy Kokosowe, La Reunion, RPA, Wyspę Św. Heleny, Fernando de Noronha, Karaiby, Panamę, Galapagos i Markizy. Łącznie, w czasie 28 miesięcy rejsu na jachcie "Tanasza Polska Ustka" przepłynęła ponad 26 tysięcy mil morskich.
W czasie spotkania opowie o rejsie, przybliży nam odwiedzane na trasie swojej podróży miejsca i podzieli sie wspomnieniami z obu akcji charytatywnych, które zorganizowała we współpracy z fundacją "Mimo Wszystko".

Źródło: sailforum.pl/viewtopic.php?t=8468